България все още страда от забавяне в подготовката за програмния период 2021-2027 г. А фокусът и надеждите са насочени към Плана за възстановяване и устойчивост. Донякъде съсредоточени в него се пренебрегва друг инструмент, който има пряко отражение върху селските райони в страната. Това е прилагането на подхода ВОМР (водено от общностите местно развитие) чрез изпълнението на стратегии за местно развитие.
Управляващият орган на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) приятно изненада всички съществуващи и потенциални местни инициативни групи (МИГ), като публикува Насоки за кандидатстване по процедурата за предоставяне на помощ за подготвителни дейности на МИГ за периода 2023-2027 година и отправи покана за кандидатстване. Това ще даде възможност действащите МИГ да получат до 25 000 евро, а новосформиращите се – до 30 000 евро, за подготовка на техните стратегии за ВОМР и всички съпътстващи дейности. Кандидатстването е отворено в периода 5 май – 31 юли (до 17:30 ч.).
Не е тайна, че за мен подходът ВОМР на този етап е един от малкото инструменти, който дава реална възможност за децентрализация при управлението на европейските средства.
Какво представляват и защо са важни МИГ и стратегиите за ВОМР?
На първо, прилагането на стратегиите представлява реална финансова децентрализация, защото всяка МИГ има възможност в рамките на определен бюджет да финансира проекти, които отговарят на местните потребности, създават и запазват заетост за местното население и са в полза на малкия местен бизнес. Чрез тях се създават по-добри икономически, социални и екологични условия за живот в малките населени места и се подкрепя многосекторното развитие на местните икономики.
Следва да се подчертае, че стратегиите за ВОМР са най-близкият и улеснен начин местните общности да получат достъп до „европейските“ средства (до 200 000 евро). Улеснява и по-малките кандидати, които се състезават само с конкуренти от местната си общност, а не от цялата страна. За изминалия програмен период прилагането на подхода ВОМР е помогнало на хиляди хора и организации да получат финансиране на идеите като общата стойност на одобрените проекти до края на 2021 г. е за близо 250 млн. лв. Допустимите кандидати са както общински администрации, така и земеделски производители, предприемачи, читалища, неправителствени организации в определени сфери, спортни клубове и образователни заведения.
В публикацията „Еврофинансиране на общности за местно развитие“ същността на МИГ и историята на подхода ВОМР са разгледани по-подробно. А в следващата таблица, за илюстрация на значимостта на МИГ, са обобщени ключови данни за подхода ВОМР в България за периода 2014-2020 година.
Брой действащи МИГ | 64 |
Обхванати общини | 117 |
Обхванато население (към 31.12.2020 г.) | 1 726 631 д. |
Територия (кв. км) | 53 171 |
Брой финансирани проекти (към март 2022 г.) | 2041 |
Обща стойност на помощта по проектите (хил. лв.) (към март 2022 г.) | 245 442 |
Важно е да се каже, че през новия програмен период, подходът ВОМР се очертава като единствената възможност за финансиране на проекти за дребномащабни дейности в населените места като инвестиции в читалища, спортна и туристическа инфраструктура, паркове и зелени площи, защото Стратегическият план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г. предвижда да се инвестира в пътища, улици, ВиК, енергийна ефективност и образователна инфраструктура.
Колко МИГ и местни партньорства ще могат да се възползват от финансирането за разработване на стратегии за ВОМР за периода 2023-2027 година?
Бюджетът на предстоящата процедура ще бъде 3,5 млн. евро, което е достатъчно да бъдат финансирани около 120 съществуващи (при реално функциониращи 64, т.е. реално изпълняващи стратегия за ВОМР) или потенциални МИГ. Очаква се процедурата да бъде отворена за кандидатстване от 29 април и приемът на проекти да продължи до 31 юли 2022 г.
За прилагането на подхода ВОМР в България са предвидени над 550 млн. лв. само от Програмата за развитие на селските райони. Отделно се очаква около 8% от бюджетите на всяка от програмите „Развитие на човешките ресурси“, „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Образование“, да бъде заделен за реализацията на проекти чрез ВОМР.
Какви са критериите за прием?
На пръв поглед критериите за прием са същите, както в предходните два приема през 2015 г.: брой общини в състава на партньорството или МИГ; население на територията на прилагане на подхода и опит на партньорите в изпълнението на проекти, финансирани със средствата на ЕС. По последния критерий най-привилегировани ще бъдат активните МИГ, изпълняващи вече стратегии за ВОМР. Това е логично с оглед на това да се подкрепят вече установените добри практики.
Идеалният вариант е МИГ на територията на три или повече общини с общо население над 30 000 души по данни на НСИ към 31.12.2020 г., реализираща стратегия за ВОМР за периода 2007-2013 г. или за 2014-2020 г.
Кои са новите моменти при този прием?
На първо място, територията, на която може да се прилага подходът ВОМР, е вече цялата страна, с изключение на градовете над 30 000 жители, в техните строителни граници. Това е значителен напредък, защото в предходния период подходът не можеше да се прилага в т.нар. „градски общини“, което на практика лиши редица по-малки населени места от възможност за финансиране и формиране на МИГ.
Този път се дава известна гъвкавост при формирането на бюджета и по-доброто му разпределение за постигане на целите на процедурата. Докато в предходните приеми броят на минималния брой публични срещи (за консултиране, популяризиране, информиране), работни срещи и обучения беше строго определен и на практика изчерпваха изцяло предвидените средства, сега задължително следва да се изпълнят само поне по една среща или обучение от всеки вид. Това ще даде възможност повече средства да бъдат насочени към извършването на анализи на територията или за експертна работа по същинското изготвяне на стратегията. Или пък, ако бенефициентът прецени, че са необходими повече дейности за популяризиране на подхода вместо обучения, да го направи, без притеснение откъде ще намери финансиране.
Изпълняващите в момента стратегии за ВОМР МИГ трябва да внимават да няма дублиране на дейности с вече одобрените им бюджети по мярката за популяризиране и текущи разходи за дейността им, защото същите няма да се финансират. Това, обаче, дава и още една възможност за пренасочване на освободения финансов ресурс към други дейности по подготовката на стратегията.
Съществуващите МИГ и тези съществували в предходния планов период (2007-2013 г.) трябва да имат предвид, че по тази процедура няма да се допуска финансиране на дейности за популяризиране на подхода ВОМР, тъй като се предполага, че местните общности вече достатъчно добре го познават. Това важи и при обединение или разделение на МИГ. Изключение ще се допуска само, ако към МИГ се присъединява територия, на която никога не е прилаган подхода ЛИДЕР/ВОМР.
В връзка с горното, този прием дава възможност и за разширяване на границите на вече съществуващите МИГ, например, ако тяхното население е намаляло до под 10 000 жители. Допустимо е да се включат села от съседна община, чиито общински център – например Стара Загора – е с население над 30 000 жители. Възможно е и два съществуващи МИГ да се обединят в един по-голям, ако преценят, че заедно имат по-голям шанс за успех и реализация на стратегията си.
Колко време ще имат за подготовка МИГ?
МИГ с опит ще имат 6 месеца да изготвят своите стратегии, докато за новосформираните срокът е 9 месеца. Дано този период бъде достатъчен, за да могат да бъдат приети окончателните варианти на програмите за България, както и допълнителните указания на всички Управляващи органи относно включването на мерки в стратегиите за ВОМР, извън Програмата за развитие на селските райони, за да могат МИГ правилно и целесъобразно да направят своите разчети за реализация на дейности по стратегията до 2027 г. и възможно най-много средства да достигнат до конкретните бенефициенти.