Понякога в близост няма парк за тичане или близката градинка е прекалено малка, за да може да практикуваме любимия си спорт. В подобни моменти единственото, което може да направим е да тичаме по тротоарите. Само че последно време, особено в големите градове, те се използват за паркинги. Тогава неизбежно трябва да излезем на уличното платно. Винаги обаче имайте предвид следните няколко съвета за бягане в градска среда, за да сте сигурни, че тичате без риск за вашето здраве.
- Когато бягате по уличното платно, правете го по възможност срещу движението, за да може да виждате приближаващите коли, а и шофьорите да ви забелязват.
- Имайте предвид, че понякога е по-безопасно да сте по посока на движението, особено ако пред вас има „сляпо“ място. Например, по-остър завой или прекалено стръмен хълм.
- Ако тичате с приятели, избягвайте да се разпръсквате по широчината на цялото платно. По-добре се движете в редица, съобразно темпото на всеки.
- Дори да изпълнявате горните съвети, никога не си мислете, че шофьорите ви виждат! Те може да са се разсеяли по ред причини – от заслепяване от Слънцето до гледане в телефона или поглед встрани. Затова, когато пресичате, го правете по възможност на обозначени места – пешеходни пътеки, подлези и т.н. – и винаги правете контакт с очите, за да сте уверени, че сте били видени. При излизане на пешеходна пътека забавете малко темпото, ако трябва тичайте леко на място, за да се уверите, че сте били забелязани от шофьорите. Не забравяйте да махнете на шофьора като благодарност, особено ако е спрял по-агресивно заради вас. Може пък да го амбицирате и той да започне да бяга.
- Когато задминавате или преминавате кола, движеща се назад, например, за да паркира, по възможност я заобиколете по-отдалеч или се уверете, че шофьорът ѝ ви е видял. Като цяло избягвайте да тичате пред/зад движещ се автомобил.
- Ако тичате със слушалки, моля, не ги увеличавайте до дупка и изключвайте функцията Active noise control (или подобна, ако я имате), за да може да чувате какво става около вас. Шофьорите не са гадатели накъде може да тръгнете или да се появите внезапно на пътя! Лично аз при тренировките си не използвам слушалки от години, защото не си струва риска. Освен това със слушалки се елиминира част от тялото (ушите), която се използва за охлаждане, а в същото време звуковите вълни генерират допълнително топлина. Последното е готино за зимата, да не ви замръзват ушите.
- Един съвет, назаем от колоездачите: използвайте ръцете си, за да покажете в коя посока смятате да завиете, ако има коли наоколо.
- Ако изпреварвате пешеходци по тротоарите, уверете се, че го правите малко по-далеч от тях, особено ако са със слушалки, защото често те се стряскат и може да се сблъскате. Това го научих по трудния начин. Разбира се, може настигайки ги да им кажете от коя страна ще ги минете, но практиката ми е показала, че рядко това има ефект.
- По тротоарите внимавайте и с кучетата, дори да са на повод, защото може да ги уплашите и да се опитат да ви скочат неочаквано. По-добре излезте за малко на улицата, ако не може да се разминете на безопасна разстояние с тях (един повод и малко) или пък бъдете малко по-шумни, за да ви чуят. Отново, това го научих малко по трудния начин.
На финала, по възможност носете винаги светли, ясно различими дрехи и маратонки със светлоотразителни елементи по тях. Това е особено важно, ако тичате при изгрев или залез слънце, а в тъмните часове е задължително, наред с добрия приятел – челника!